21. 10. 2015 - Z Tupadel do Želíz po stopách Václava Levého

Název

21. 10. 2015 - Z Tupadel do Želíz po stopách Václava Levého

Popis

Pokud se se mnou chcete virtuálně projít, tak pojďte. Stačí jen kliknout a chvilku počkat, než se stránka načte.

http://adventures.garmin.com/cs-CZ/by/tomy-22/z-tupadel-do-zeliz-po-stopach-vaclava-leveho/#overview

Nedaleko Tupadel směrem na obec Želízy, jsou v lese ve skalách vytesané sochy, které jsou dílem místního sochaře Václava Levého.

V období romantismu vytvořil na Kokořínsku sochař Václav Levý ojedinělý soubor skalních reliéfů s různými náměty. První český moderní sochař Václav Levý se narodil r. 1820 v Nebřežanech u Kralovic. Jeho životní i umělecký úděl nebyl jednoduchý. Byl truhlářským učněm, lidovým řezbářem, v l. 1740-1745 pracoval jako pomocník v kuchyni liběchovského zámku a ve volných chvílích tvořil sochařská díla tesaná do skal v okolí Liběchova. Jako samouk nevšedního nadání vycházel plně z vynikajícího odkazu mistrů českého baroka. Mecenáš a majitel liběchovského zámku Antonín Veith brzy rozpoznal Levého talent a poslal lidového umělce na studia do Mnichova. Poté žil Levý 12 let v Římě, kde se umělecky prosadil. Po návratu z Říma se stal prvním učitelem a starším spolupracovníkem J.V. Myslbeka. Kromě skalních plastik u Liběchova vytvořil např. sochy svatých v pražském kostele Karla Boromejského nebo své nejslavnější dílo sousoší Adam a Eva. Zemřel v r. 1879 v Praze.

Sochy Čertí hlavy, Klácelka, Had či Harfenice jsou přístupné po modře značeném okruhu, jehož celková délka je 12,5 km. V blízkém okolí jeskyně Klácelka vytvořil V. Levý monumentální plastiky a sochy některých významných osobností a hrdinů českých dějin.

Mohutné šestimetrové plastiky obličejů, údajně hlavy čertů reliéfně vytesané do pískovcové stěny, vytvořil sochař Václav Levý ve 40. letech 19. stol. Údajně prý představují někdejší obyvatele Liběchova. Rozměrově patří k největším sochařským pracím v přírodě u nás. Čertovy (nebo také "Obří") hlavy ovšem nejsou jediným výtvorem, který ve zdejší přírodě sochař Levý po sobě zanechal.

K jeho prvním dílům patří Harfenice a kaple svaté Máří Magdalény, dále pak asi čtyři metry vysoká věž pojmenovaná Sedm chlebů, jejíž patu obepíná patnáct metrů dlouhý had. Vrcholným dílem Levého "skalní" tvorby se stal pozoruhodný soubor Blaník s vytesanými významnými postavami národních dějin v nadživotní velikosti. Ve výklencích stojí Jan Žižka třímající v jedné ruce palcát, ve druhé meč a Prokop Holý vyzbrojený dřevcem a štítem s českým lvem. O kousek dál jsou skřítkové kovající zbraně blanickým rytířům a socha legendárního Jana Zásmuckého, údajného vůdce bájných blanických rytířů. Součástí Blaníku je jeskyně Klácelka s reliéfy volně ilustrujícími Klácelovu epickou báseň Ferina Lišák, v níž autor formou bajky kritizoval tehdejší společnost. V jeskyni vidíme např. osla, který symbolizuje německého učitele ohlupujícího české děti, husa a slepice znázorňují lidskou hloupost.

Období

Statistiky

  • 42 fotek
  • 3 se líbí

Kategorie a štítky

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
21. 10. 2015 - Z Tupadel do Želíz po stopách Václava Levého
Komentáře Přidat